Kitap, Medya, Tüm Yazılar, Yayıncılık & Menajerlik

Yazar Menajerliği

Sosyal medya hacminin hızla büyüdüğü, her gün bir yenisinin eklendiği, şifrelerin artık akılda tutulamaz olduğu bu dönemde yazarların kendilerini ifade etmeleri, kitaplarını tanıtmaları için onlarca mecrada fırsat sunulsa da doğru atılmayan adımlar ve yanlış taktiklerle çabalar okyanusta bir damla gibi kaybolup gidiyor bu edebiyat deryasında. 

            Gerçek edebiyatla edebiyatçılığın birbirine karıştığı, kitap kirliliğinin kol gezdiği, yayınevlerinin merdiven altlarına düşüp tüccar mantığı ile hareket ettiği bu devirde pirincin içindeki beyaz taşı bulmak gibidir güçlü kalemlerin, fark yaratanların ve iz bırakanların aradan sıyrılıp kendini gösterme çabası. 

            Kafelerde karşımıza çıkıp imzalı kitabını bize takdim etmek isteyen bir yazarın hali içler acısı. Yazar tüccar değildir ve bu zihniyeti ona dayatanlar utanmalıdır. Günümüzde edebiyat para kazanma yolunda alet edilmekte, yazarlar para denklemlerinde yazacaklarına odaklanamamaktadırlar. 

Yazarına ev verip maaş bağlayan ülkeleri gıpta etmekle kalmayıp neden onlar gibi olamayışımızı tabii ki bir ülke meselesi haline getirmek bizi yolumuzdan saptırır. Bu durumun açıklayıcı bir yönü de arz talep meselesidir ki; “Paramı verip bastırırım,” mantığıyla “Parasıyla değil mi, basarım,” mantığının arasında çok da bir fark görülmemektedir. Sonuç, kitap kirliliği ve edebiyatçılık oyunlarıdır ki biz bu oyunu İz Bırakan Kalemler olarak bozuyoruz.

İz Bırakan Kalemler, öncelikle mağdur yazarların oluşturduğu bir topluluk ve edebiyat camiasında bir yıl faaliyet gösterip birçok yayınevi ve dergiyle iş birliği yaptıktan sonra, en kaliteli ve en güvenilir eserleri çıkarma uğrunda kurulan bir yayınevidir. Amacımız sadece eser bastırıp bir kenara bırakmak olmadığı için bugün yazar menajerliğine soyunmuş bulunmaktayız. 

Basılan eserlerin tanıtımı, reklamı ve satışlarıyla birebir ilgilendiğimiz gibi yazarlarımız için kendilerini ifade edebilecekleri sanal ve reel etkinlik, organizasyon ve festivaller ile kültür bakanlığına bağlı birçok proje üretme yolunda adımlar atmaktayız. İmza günleri, söyleşiler, şiir dinletileri ve eğitimler için kolları sıvadık ve çatımız altına giren, gerçek edebiyatın peşinde koşan yazarlar için menajerlik çalışmalarına öncülük etmekteyiz. 

Edebiyat ve sanat yolunda emek veren ve ürettiği projelerle aramıza katılmak isteyen herkese çatımızın altında yer verdik. Yolumuz edebiyat, azığımız kaleme dökülen kelimeler ve yol arkadaşlarımız bu uğurda mücadele eden kalemdaşlarımız. Edebiyatın değer bulduğu ve gördüğü bir dünyada yaşamak ümidi ile…

One thought on “Yazar Menajerliği

  1. a.behiye dedi ki:

    edebiyat adına harika bir çalışma olacağına inanıyorum emeklerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir